PSICHOLOGAS, PSICHOTERAPEUTAS, PSICHIATRAS – Į KĄ KREIPTIS?

„Jeigu mums ką nors skaudą, mes kreipiamės į gydytoją specialistą planine tvarka, jeigu kažką labai skauda ir negalime kentėti – vykstame į ligoninės priėmimą. Panašiai yra ir su psichologinėmis problemomis ir sielos skausmais” Paaiškinsime.

 

Kiekvieno žmogaus gyvenime būna sunkumų, problemų, liūdnų dienų ir nerimo. Tai visiškai natūralus procesas, kurio nereikėtų bijoti. Tačiau kartais nutinka taip, jog tam tikri gyvenimo įvykiai atima per daug mūsų jėgų ir sveikatos. Tuomet jaučiame, kad patys susitvarkyti tiesiog negalime, jog reikia profesionalios pagalbos iš šalies. Ir tai taip pat yra visiškai normalu. Tam ir yra psichiatrai, psichologai, psichoterapeutai, tačiau kaip žinoti, į ką kreiptis?

PSICHIATRAS – „LIGONINĖS PRIIMAMASIS“

Gydytojas psichiatras, tai žmogus, kuris baigė medicinos studijas ir psichiatrijos rezidentūrą. Tai specialistas, kuris turi teisę diagnozuoti psichikos ligas, skirti gydymą, jį koreguoti, išrašyti receptą vaistams ir pan. Tai specialistas, kuris nustatęs diagnozę, skiria medikamentinį gydymą (jeigu jo reikia) arba nukreipia kitus specialistų konsultacijai (psichologų, psichoterapeutų). Tiesa, dažniausiai gydymas būna kompleksinis, kuomet medikamentai derinami su psichoterapija ir tokiu būdu pasiekiama geriausių rezultatų. Panašu į skubiąją pagalbą, nes nustatoma diagnozė, skiriamas gydymas, tačiau po to rekomenduojamas reguliarus stebėjimas, darbas su kitais specialistais. Vizitai pas gydytoją psichiatrą taip pat nėra dažni – jis paskiria gydymą ir, jeigu šis tinka, su pacientu susitinka po 2-6 mėn.

PSICHOLOGAS

Psichologas, tai psichologijos bakalaurą ir magistrą baigęs asmuo. Bakalauras suteikia bendrų žinių apie psichologiją, darbą su žmonėmis ir kt., tuo tarpu magistras leidžia pažinti ir gilintis į siauresnę sritį, pvz. klinikinis psichologas, sveikatos psichologas, vystymosi psichologas ir t.t.

Psichologas, tai žmogus, į kurį galite drąsiai kreiptis, jeigu gyvenime užgriuvo kažkokios problemos, sunkumai. Netektis, skyrybos, staigus ir skausmingas darbo netekimas, emocinės krizės ir t.t. Psichologas padės labiau suprasti save, įvardinti ir išreikšti jausmus, lengviau išgyventi sunkų etapą. Šie specialistai labiau orientuojasi į dabartyje esančias problemas, sunkumus, praeities įvykius paliečia minimaliai.

PSICHOTERAPEUTAS

Pichoterapeutas yra asmuo, kuris po psichologijos ar medicinos studijų baigė dar papildomai  tam tikros krypties psichoterapijos studijas. Egzistuoja kognityvinė-elgesio terapija, psichoanalizė ir kt. rūšys. Psichoterapeutai „kapsto“ praeitį (ypač pasirinkus psichoanalizę), ieško problemų vaikystės įvykiuose, analizuoja patirtis, elgesį ir t.t. Psichoterapijos trukmė – labai individualus dalykas, kuris aptariamas pirmos konsultacijos metu, tačiau gali būti koreguojamas.

 

Per daug painu?

Nesijaudinkite, jeigu šiuos specialistus Jums sudėtinga atskirti ir nežinote, į ką kreiptis. Nieko nenutiks, jeigu apsilankę pas gydytoją psichiatrą, gausite rekomendacijas darbui su psichologu ar psichoterapeutu arba atvirkščiai – psichologas rekomenduos kreiptis į gydytoją dėl medikamentinio gydymo šalia terapijos. Tai dažna praktika, mat specialistai puikiai mato, ko žmogui iš tiesų reikia.

Dar vienas dažnas galvosūkis – kokią psichoterapijos rūšį rinktis? Lietuvoje itin populiari yra kognityvinė elgesio terapija. Ji dažnai taikoma esant nerimo sutrikimams, panikos atakoms, fobijoms, tačiau ne tik. Tam, kad artimiau susipažintumėte su skirtingomis psichoterapijos rūšimis, rekomenduojame plačiau apie jas pasiskaityti arba nueiti į pirmą konsultaciją, kurios metu psichoterapeutas papasakos plačiau apie darbo metodus.

Svarbiausia – kreiptis

Jeigu jaučiate sunkumus, išgyvenate nuolatinį nerimą, depresiją arba tik laikinai susidūrėte su problema, kurią vienam įveikti per sudėtinga – kreipkitės pagalbos. Nebijokite, jog nežinote, ką tiksliai pasirinkti, specialistai tikrai nukreips Jus reikiama linkme. Kuo anksčiau pradedamas gydymas, tuo efektyvesnis ir greitesnis jis būna. Kaip ir visų kitų ligų gydymas.